Dieta wegetariańska – jak zacząć?

Dieta wegetariańska potocznie nazywana jest wegetarianizmem. Jest to pewien specyficzny sposób żywienia, w którym nie spożywa się żadnych produktów mięsnych ani rybnych. Wykluczone z diety są także wszelkie owoce morza. Dieta wegetariańska opiera się na spożywaniu głównie produktów roślinnych, ale także nabiału i jaj. Istnieje kilka rodzajów diety wegetariańskiej, w których wyklucza się różne składniki.

Dieta wegetariańska

Najbardziej rygorystycznym typem diety wegetariańskiej jest dieta wegańska, w której wyklucza się wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego takie jak nabiał, jaja, a nawet miód. Dieta wegetariańska w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna. Różne są także powody, dla których ludzie decydują się na przejście na tego rodzaju dietę. Kluczowym powodem jest fakt, iż dieta ta jest bardzo zdrowa i przynosi organizmowi szereg korzyści zdrowotnych. Często po wykluczeniu mięsa po prostu poprawia się samopoczucie oraz zmniejszają się objawy różnych chorób. Wiele osób rezygnuje także z mięsa, ponieważ uważa, że w obecnych czasach jest ono słabej jakości oraz zabiera różnego rodzaju dodatki takie jak antybiotyki. Część osób rezygnuje ze spożywania takich produktów również ze względów etycznych oraz w celu dbałości o środowisko naturalne. Im mniejsze będzie spożycie mięsa tym lepsza dbałość o stan środowiska naturalnego.

Rezygnacja z mięsa

Wśród innych powodów rezygnacji z mięsa można wyróżnić względy ekologiczne, humanitarne, a nawet religijne. Dieta wegetariańska posiada szereg zalet. Przede wszystkim jej stosowanie umożliwia obniżenie stężenia cholesterolu we krwi, a także obniżenie ciśnienia tętniczego. Zmniejsza także ryzyko występowania chorób serca oraz miażdżycy, a także cukrzycy typu drugiego oraz chorób nowotworowych. Wegetarianie także rzadziej posiadają zwiększoną masę ciała oraz otyłość. Wynika to ze stosowania zbilansowanej diety, pełnej warzyw i owoców. Osoby na tego rodzaju diecie spożywają mniejszą ilość kalorii oraz tłuszczów nasyconych, w porównaniu ze standardowo stosowaną dietą.

Redakcja variantclub.pl