Dom
Tutaj jesteś

Utrzymywanie porządku

23 marca 2020 Dom


Sprzątanie domu z pozoru może się wydawać domeną wyłącznie kobiet, ale jest oczywiście bardzo nieprawdziwy, mylący i krzywdzący stereotyp, który w większości przypadków nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Konieczność sprzątania

Sprzątają wszyscy, zarówno osoby młode, jak i osoby starsze, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Oczywiście nie każdy też lubi sprzątać. Ba, według najnowszych światowych badań, zdecydowana większość ludzi żyjących w rozwiniętych społeczeństwach zachodnich nie lubi lub wręcz nienawidzi sprzątać – jest to zjawisko powszechne i nie ma od niego odstępstwa w żadnym dużym i rozwiniętym kraju na świecie.

Weźmy chociaż pod uwagę Stany Zjednoczone. Jest to obecnie największe mocarstwo światowe, które posiada ogromną gospodarkę, największe i najsilniejsze wojsko na świecie, a także ponad 350 milionów obywateli – każdego z dostępem do broni. Nie mają oni natomiast jednego: porządku we własnych domach. Epidemia brudu, która panuje w Stanach Zjednoczonych, to zdecydowanie zjawisko, które nadawałoby się na osobny artykuł czy też nawet na własną książkę. Jest to zjawisko znane, które upowszechniło się w największym stopniu po zakończeniu drugiej wojny światowej. Dalej wielu ekspertów nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego amerykańskie kobiety i mężczyźni tak bardzo stronią i uciekają od domowych obowiązków i dlaczego tak wiele amerykańskich domów czasami wręcz tonie w tonach kuchu, śmieci, papierków, tłuszczu i nieumytych naczyń.

Najłatwiej jest oczywiście zrzucić to wszystko na powszechnie panujące wszędzie lenistwo, które w dobie popularyzacji internetu, konsol do gier i smartfonów, jedynie narasta. Jest to łatwe wytłumaczenie, ale weźmy też po uwagę to, że Amerykanie są też z drugiej strony jednym z najbardziej przedsiębiorczych, dynamicznych i pracowitych narodów. Jak więc zatem pogodzić fakt, że większość amerykańskiego społeczeństwa jest tak dobrze zorganizowana i pracowita z tym, że jednocześnie ta sama większość amerykańskiego społeczeństwa nie jest w stanie (wręcz nie chce) utrzymać swojego własnego domu we względnym porządku?

Jak to wygląda w Europie?

W Europie sytuacja ze sprzątaniem też jest zła, ale na pewno lepsza niż chociażby w Stanach Zjednoczonych. Na starym kontynencie nadal na przykład utrzymywana jest tradycja tak zwanych „wiosennych porządków”. Wiosenne sprzątanie domu to w niektórych państwach takich jak Polska, Czechy czy Słowacja, wręcz pewnego rodzaju coroczna ceremonia podczas której cała rodzina wspólnie dokładnie sprząta każdy zakamarek domu.

Oczywiście nie można zapomnieć też o drugiej stronie tego samego kija, a więc o osobach pedantycznych. Pedantyzm przez wielu ekspertów określany jest typowym zespołem chorobowym. Polega on na ogromnej i chorobliwej wręcz potrzebie sprzątania i sterylizowania dosłownie każdego skrawka powierzchni w jakiej osoba pedantyczna się znajduje. Osoby pedantyczne bardzo często czerpią psychiczną radość i ukojenie z samego faktu sprzątania. Przebywanie w ekstremalnie czystym środowisku daje im bardzo duży komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.

Drenaż limfatyczny

Redakcja variantclub.pl

Redakcja Variantclub.pl to zespół entuzjastów, którzy z pasją tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?