Przygotowanie do budowy domu. Od czego zacząć?

Historia ludzkości opiera się na ciągłym tworzeniu i budowaniu. Tylko dzięki temu idziemy wciąż do przodu. Czy będzie to własny dom, czy może olbrzymi drapacz chmur – ważny jest sam proces i ostateczny efekt. Nowe budynki powstają jak grzyby po deszczy – kto budował, ten wie – ile to poświęcenia, czasu i pieniędzy.

Od drzwi do drzwi czyli nielubiane formalności

Nikt nie lubi tego etapu, który rzeczywiście jest chodzeniem od drzwi do drzwi i ubieganiem się o niezliczone pozwolenia i zezwolenia. W skrócie tak to wygląda:

1. Wybór działki.

Wizję własnego domu możemy mieć w głowie, ale ostatecznie i tak o jego wyglądzie zdecyduje wielkość działki. Jeżeli posiadamy lub planujemy dopiero zakupić odpowiednie miejsce, w którym kiedyś betoniarnia Kraków przyjedzie zalać nam fundamenty, warto sprawdzić, jak wygląda to w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który dostępny jest w urzędzie gminy lub miasta. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na drogę dojazdową, możliwe planowane inwestycje w pobliżu, czy jest uzbrojona oraz to, czy na działce w ogóle można wybudować dom.  

2. Projekt domu.

Jeśli posiadamy dużą działkę i oryginalną wizję domu, możemy oczywiście ją zrealizować, ale możemy również zakupić gotowy projekt, który na pewno będzie dużo tańszy. Czeka nas jeszcze wydanie pozwolenia na realizację takiego projektu, a gdy już ją otrzymamy, możemy zgłosić rozpoczęcie budowy. Na tym etapie możemy już działkę odgrodzić i poczuć się nieco jak we własnym domu, choć jeszcze zupełnie bez murów. 

Fundamenty czyli betoniarnia Kraków

Tutaj z pomocą przyjdzie nam geodeta i wytyczy dokładnie lokalizację całego obiektu. Teren pod fundamenty musi być wyrównany, być może trzeba będzie wynająć do tego odpowiedni sprzęt i dokonać również drenażu czyli osuszenia gruntu. Potem czeka nas znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej, która zacznie od wykopania fundamentów. Na tym etapie trzeba wykonać porządną izolację podziemną oraz rozprowadzić poziome elementy kanalizacyjne. To również pora na ewentualne podpiwniczenie budynku. Na tym etapie wylewa się, tzw. chudy beton – podkładowo-wyrównawczy pod fundamenty, który ma na celu stabilizację podłoża, a następnie wykonuje się elementy zbrojenia. Teraz już wylewa się beton właściwy, który najlepiej zamówić i betoniarnia Kraków upora się z tym szybko i solidnie. Stawia się podziemne ściany, robi ocieplenia, izolacje, przygotowuje instalację sanitarną, wylewa ślepą posadzkę oraz fundamenty ścianek działowych. Na tym kończy się, tzw. etap zerowy. 

To właściwie dopiero początek… 

Po zakończeniu etapu zerowego, rozpoczyna się etap doprowadzenia budynku do stanu surowego otwartego, tzn. powstają ściany, strop i dach. W kolejnym etapie budowy, tzw. surowym zamkniętym montowane są wszystkie instalacje: sanitarne, gazowe, elektryczne. Potem wylewa się posadzki właściwe. Gotowy beton przywozi betoniarnia Kraków. Zakłada się parapety, okna, kładzie tynki. Kolejnym etapem są prace wykończeniowe: parapety wewnętrzne, malowania, płytki, panele, kaloryfery itd. Ostatnim etapem jest zakończenie budowy – to również formalności, ale gdy już je załatwimy, to czeka nas tylko urządzanie wnętrza.

Redakcja variantclub.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.