Zmywarka do naczyń to niezaprzeczalnie bardzo przydatny sprzęt gospodarstwa domowego. Jeśli już ją posiadasz lub planujesz zakup, to zapewne zastanawiasz się, jak jej prawidłowo używać.
Zapomnij o ręcznym myciu naczyń
Zmywarka pozwala zapomnieć o zlewie przepełnionym brudnymi naczyniami i konieczności ich ręcznego umycia. Taka czynność wykonywana manualnie to strata pieniędzy, czasu, a do tego mogą ucierpieć nasze delikatne dłonie. Dzięki zmywarce pozbywamy się nieprzyjemnego obowiązku domowego, a ten czas możemy przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego czy przyjemnego. Warto jest się zapoznać z kilkoma przydatnymi zasadami użytkowania zmywarki, które sprawią, że posłuży ona nam na dłużej, ale również nie ucierpią naczynia, które do niej włożymy.
Jak używać zmywarki – kilka sprawdzonych porad.
1. Dbajmy o sprzęt
Należy skupić się na podstawowej kwestii, jaką jest pielęgnacja. Aby zmywarka zachowała długą żywotność, konieczne jest stosowanie rekomendowanych preparatów. Przede wszystkim należy używać soli do zmywarki. Jej zadaniem jest zmiękczenie wody i zminimalizowanie ryzyka osadzania się kamienia, który gromadząc się w różnych zakamarkach, mógłby doprowadzić do awarii. Co jakiś czas dodatkowo zaleca się użycie specjalnych preparatów do czyszczenia kamienia. Można zakupić gotowe produkty w sklepie, ale również bardzo skuteczne jest zastosowanie octu, sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego. Takie zabiegi pozwolą usunąć również resztki jedzenia. Raz na kilka miesięcy konieczne jest oczyszczenie filtru zmywarki, aby nie dopuścić do jego zapchania. T mogłoby spowodować wybicie wody i zalanie mieszkania.
2. Nie wszystko myjemy w zmywarce
Nie wkładamy do zmywarki zanieczyszczonych łatwopalnymi substancjami elementów, na przykład pędzli ubrudzonych farbą. Przedmioty drewniane zazwyczaj też nie nadają się do mycia w zmywarce, ponieważ mają tendencje do pęcznienia. Generalnie warto kierować się oznaczeniami producenta. Jeśli coś nie jest przeznaczone do mycia w zmywarce, to nie należy tego robić.
3. Miejmy wpływ na efektywność
Włożenie naczyń do zmywarki powinno być poprzedzone usunięciem resztek pokarmu oraz pobieżnym opłukaniem naczyń. Pozwoli to uniknąć niedomytych naczyń, ponieważ niestety zmywarki mogą sobie nie radzić z zaschniętymi resztkami obiadu. Poza tym zagrożenie stanowi zapchanie filtru oraz dysz myjących elementami stałymi. To wpływa na obniżenie wydajności urządzenia, a tego z pewnością chcemy uniknąć.
4. Używajmy odpowiednich środków czyszczących
Wszelkie proszki, tabletki czy kapsułki są specjalnie opracowane,by zapewnić skuteczne zmywanie oraz dbałość o sprzęt. Nie można używać dowolnych produktów, na przykład płynu do naczyń, bowiem on bardzo się pieni i mógłby doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Ważne jest też właściwe dozowanie produktów, zgodnie z rekomendacjami producenta. Warto też używać płynu do nabłyszczania, którego zadaniem jest zniwelowanie zacieków, przyspieszenie schnięcia, a ostatecznie jak sama nazwa mówi – nabłyszczenie powierzchni,
5. Układajmy naczynia zgodnie z określonym schematem
To od odpowiedniego ułożenia naczyń będzie zależała prawidłowa cyrkulacja wody. Większe i najbardziej zabrudzone naczynia powinny znaleźć się na dolnej półce zmywarki. Szklanki, kubki i generalnie drobne naczynia układamy na górnej półce. Sztućce oczywiście wkładamy do specjalnych koszy. Przed uruchomieniem zmywaki sprawdzamy, czy dysze spryskujące swobodnie się obracają.