Jednym z zadań połaci dachowych jest wzmocnienie struktury przestrzennej dachu swoją sztywnością.
Cel i funkcje
Dach jako część konstrukcji odgrywa dwojaką rolę. Chroni pomieszczenia mieszkalne przed kaprysami pogodowymi, będąc jednocześnie ważnym elementem dekoracyjnym. Rynek budowlany oferuje szeroką gamę materiałów dachowych równie dobrze wykonujących te dwa zadania. Aby pokrycie dachu leżało prawidłowo i niezawodnie, wykonuje się poważne wstępne prace przygotowawcze w obrębie poszycia; jedną z ważnych jego części jest skrzynia.
Skrzynia zamykająca a konstrukcja dachu: dach płatwiowo-kleszczowy
– nazywa się konstrukcją, która jest montowana na krokwiach (główny, nośny system dachowy) i charakteryzuje się następującymi właściwościami: wzmacnia konstrukcję dachu, rozkładając obciążenie z materiału dachu i przedłużając w ten sposób żywotność.
Może mieć postać tarcicy lub solidnej podłogi, konstrukcja jest określona przez rodzaj pokrycia dachowego.
Solidna skrzynia jest obowiązkowa na tych obszarach konstrukcji kratownicy, na których spada maksymalne (lub, w sezonie zimowym, dodatkowe) obciążenie. Z reguły wzmocnienie jest wymagane przez nawisy okapowe, kalenicę i pozostałe miejsca łączenia wypłaszczeń.
Wzmocniona skrzynia
Wzmocniona skrzynia jest zalecana w miejscach mocowania uchwytów na śnieg, schodów, paneli słonecznych.
Wykonany z płyty, drewna, materiałów drewnopodobnych lub wysokiej jakości sklejki. W ostatnich latach rozpowszechniła się wentylowana metalowa skrzynia typu profilowego. Są to specjalne cienkościenne płyty z otworami do montażu i kolcami stabilizującymi.
Skrzynia dachu to nie to samo co listwy dystansowe. Funkcją tego ostatniego jest tworzenie szczeliny wentylacyjnej dla warstwy hydroizolacyjnej. Krata kontrolna jest nakładana na krokwie chronione materiałem barierowym.