Jaki materac na łóżko wybrać?

Wybór odpowiedniego materaca na łóżko ma kluczowe znaczenie w aspekcie komfortu snu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wkładów, które różnią się nie tylko pod względem wielkości, ale także rodzajem wypełnienia, czy też twardości. Jak więc wybrać odpowiedni materac na łóżko? 

Jaki materac wybrać na łóżko?

Każdy użytkownik materaca ma inne preferencje i wymagania. Niektórzy są alergikami, inni śpią na boku, a jeszcze inni mają nadwagę. Czynników wpływających na dobór odpowiedniego materaca można wymienić jeszcze więcej. Podczas wybierania odpowiedniego modelu należy pamiętać o tym, że jest to inwestycja przynajmniej na kilka lat i że będzie się na nim spędzać wiele godzin, ponieważ człowiek średnio przesypia 1/3 swojego dnia. Warto więc przysiąść na chwilę i zorientować się, jakie są dostępne rodzaje materacy i czym się charakteryzują. 

Wysokość, twardość i długość – najważniejsze cechy

W sklepach specjalizujących się w sprzedaży materacy można znaleźć wiele różnych modeli wkładów. Podstawową kwestią podczas wyboru odpowiedniego modelu jest jego twardość, szerokość oraz wysokość. Materace na łóżko, w przypadku twardości, opisywane są jako H1, H2 i H3. Pierwszy z nich to model najbardziej miękki, H2 – średnio miękki, a H3 – średnio twardy. W ofertach sklepów dostępne są także z oznaczeniem H4, co oznacza materace twarde. 

Materace dwustronne najczęściej oferowane są użytkownikom w dwóch wersjach twardości. Wtedy po jednej z nich może być warstwa średnio miękka, a po drugie średnio twarda. To, jaką twardość wybrać zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz wagi i wzrostu użytkownika. 

Jeśli chodzi o wysokość, to zależy ona od tego, z jakiego materiału jest wykonany materac. Dla przykładu, materace piankowe mają wysokość zazwyczaj około 24 cm, a sprężynowe i lateksowe są nieco wyższe. Długość materaca jest uzależniona od wzrostu użytkownika i wielkości łóżka. Warto jednak wybierać wkłady dłuższe o 20 cm. 

Materac lateksowy, piankowy, czy sprężynowy?

Na rynku najpopularniejszymi rodzajami materacy są lateksowe, piankowe i sprężynowe. Dużą popularnością cieszą się modele piankowe, ponieważ wykonane są z pianki poliuretanowej, termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Pierwsza z nich jest z reguły najtańsza, druga reaguje na temperaturę ciała użytkownika, a trzecia gwarantuje wysoką sprężystość i wytrzymałość na odkształcenia.

W sklepach można także znaleźć materace sprężynowe kieszeniowe, które zapewniają jeszcze wyższy komfort snu. W ich wnętrzu znajduje się system kieszonek ze sprężynami, które pracują niezależnie od siebie. To powoduje, że wygoda snu jest na najwyższym poziomie, a dodatkowo zapewniają one optymalne podparcie kręgosłupa. Materace lateksowe zaliczane są także do wkładów piankowych. Są one wykonane z pianki z dodatkiem syntetycznego i naturalnego mleczka kauczukowego. Gwarantują wysoką higienę snu oraz komfort, dzięki czemu polecane są alergikom. 

Redakcja variantclub.pl