Koszenie trawy jest niezbędną czynnością w sytuacji, gdy marzy się o posiadaniu pięknego i zielonego trawnika. Kiedy odbywa się pierwsze koszenie trawnika i jak często należy powtarzać te prace ogrodowe?
Pierwsze koszenie trawnika
Regularne koszenie trawnika to jeden z czynników, który ma wpływ na estetyczny wygląd murawy. Pierwsze koszenie trawnika po okresie zimowym musi być poprzedzone dokładnym uporządkowaniem zielonej powierzchni. Należy oczyścić trawnik z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, patyków, starych liści czy kamieni. To nie tylko proces wspierający koszenie trawników, ale również minimalizujący ryzyko uszkodzenia sprzętu.
Pierwsze koszenie trawnika zazwyczaj odbywa się w kwietniu lub maju. W tym zakresie nie można jednak trzymać się konkretnego terminu w kalendarzu, ale należy sugerować się stanem trawnika i warunkami atmosferycznymi. Powierzchnia i gleba nie może być mokra ani wilgotna. Trawa powinna być z kolei delikatnie zazieleniona i podrośnięta (najlepiej, by źdźbła miały 8-10 cm).
Przy pierwszym koszeniu trawnika nie obcina się źdźbeł do pożądanej wysokości, a jedynie skraca się je o 1-2 cm. Po kilku koszeniach można skracać trawę do 3-4 cm, a w przypadku trawników ozdobnych: około 2-3 cm. W sezonie czynność koszenia trawnika powtarza się co około 8 dni.
Zasady koszenia trawnika
Trawnik należy kosić wyłącznie wtedy, gdy jest suchy. Przycinanie trawy mokrej, z ciężkimi źdźbłami, może w efekcie być nierówne i nieestetyczne. Należy zadbać o odpowiednią ostrość noży, które równo podetną trawnik, a nie będą szarpać poszczególnych źdźbeł.
Po koszeniu należy uprzątnąć ścinki, które mogą się rozłożyć i zwiększać ryzyko rozwoju różnego rodzaju chorób. Niepozbierana skoszona trawa może także utrudnić przenikanie wody, promieni słonecznych i składników odżywczych do systemu korzeniowego trawnika. Najlepszym czasem na koszenie trawnika są godziny poranne i późne popołudnie.
Czym kosić trawę?
Na rynku znajduje się szeroka gama narzędzi do koszenia trawnika: od małych kosiarek spalinowych, elektrycznych lub akumulatorowych, przez traktorki ogrodowe, po automatyczne kosiarki samojezdne. Wybór zależy od możliwości finansowych oraz indywidualnych preferencji.
Przycinanie trawy
Samo koszenie trawy czasami nie wystarczy, dlatego wiele osób decyduje się na zakup dodatkowych narzędzi ogrodowych do precyzyjnego przycinania trawy w trudno dostępnych miejscach: przy krawężnikach, płotach, murkach, schodach, rabatach czy wysypanej korze drzewnej. Przy niewielkiej powierzchni trawnika wystarczą ręczne nożyce ogrodowe. Dla wygody można wybrać elektryczne lub akumulatorowe nożyce, podkaszarkę, przycinarkę do brzegów czy nóż do darni.
Czynność przycinania trawy wykonuje się w tym samym czasie, co właściwe koszenie trawy. Pielęgnacja trawnika polega nie tylko na regularnym koszeniu, ale także precyzyjnym przycinaniu, dbaniu o obrys trawnika, podlewaniu i nawożeniu murawy. Wszystkie te czynności mają ogromny wpływ na wygląd pięknej i zielonej powierzchni przed domem lub na ogródku działkowym. Można pielęgnować murawę samodzielnie bądź skorzystać z pomocy specjalistów i profesjonalnych firm ogrodniczych.