Dom
Tutaj jesteś

Fototapeta w kuchni – czy to dobry pomysł?

21 marca 2020 Dom


Fototapety powracają na salony i robią to w pięknym stylu. Dziś w niczym nie przypominają swoich starodawnych odpowiedników, bo są dużo bardziej nowoczesne, dzięki pasują nawet do najbardziej designerskich i nowatorskich aranżacji. Mogą odegrać rolę neutralnej bazy i tła dla wyrazistych dodatków bądź stać się oddzielną i najmocniejszą częścią pomieszczenia. A czy fototapeta do kuchni może być przy tym wszystkim funkcjonalna? Czy warto się na nią zdecydować, czy jednak lepiej pójść w stronę tradycyjnych płytek bądź klasycznych kafelek?

Fototapety są w tym momencie najczęściej wybieranymi dekoracjami ścian. Architekci i projektanci na nowo się w nich zakochali. Dają one olbrzymie możliwości twórcze, bo zmieniają się w zależności od tego, gdzie i jak się je wykorzysta, a same w sobie też cechują się dużym zróżnicowaniem. Fototapety są również tanie. W porównaniu do innych dekoracji ściennych mają wręcz śmiesznie niskie ceny, dlatego stają się idealnym narzędziem do zmiany aranżacji kuchni dla tych osób, które zwlekały z metamorfozą z uwagi na problemy finansowe.

Historia fototapet była bardzo burzliwa i to właśnie przez nią utarło się wiele niefajnych stereotypów. W pewnym momencie fototapeta zaczęła być utożsamiana z kiczem. Trudno się temu dziwić, skoro jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu w sklepach nie dało się znaleźć atrakcyjnych tapet, bo do wyboru były wyłącznie te pokrywane pstrokatymi wzorami, wizerunkami autek i lalek bądź wielokolorowymi kropkami czy paskami. Totalna nuda. Ludzie sięgali po nie tylko dlatego, że nie mieli innego wyboru, który dziś na szczęście jest już olbrzymi. Jaką fototapetę warto więc zastosować w kuchni?

Nie ma żadnych reguł co do tego, gdzie można, a gdzie nie można umieszczać fototapet. W rzeczywistości te dekoracje ścienne potrafią skomponować się z każdym rodzajem pomieszczenia. Zastosowanie ich w sypialni czy salonie jest typowym, ale też banalnym rozwiązaniem. A skoro fototapety same w sobie są teraz bardzo odważne i nowoczesne, najlepiej używać ich zgodnie z ich wizerunkiem i stosować je tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. W kuchniach nie występują zbyt często. Ludzie przywykli już do tradycyjnych kafelek, dlatego to nimi wciąż uzupełniają ściany kuchennych pomieszczeń. Nie trzeba jednak podążać za tłumem. Oryginalność jest przecież w cenie i warto jej oczekiwać także od swojego domu.

A czy fototapeta do kuchni będzie równie praktyczna jak kafelki bądź płytki? To zależy, z czego zostanie wykonana, bo w sklepach można znaleźć zarówno kiepskiej jakości papierowe tapety, jak i te wykonywane z solidnych materiałów. Na co więc warto się zdecydować? Specjalistyczne fototapety do kuchni w głównej mierze wykonywane są z flizeliny uzupełnianej niewielką ilością winylu i to one sprawdzają się w pomieszczeniach kuchennych zdecydowanie najlepiej. Nie chłoną wilgoci. Są grube, solidne i niesamowicie trwałe. Jedyną ich wadą jest znacznie wyższa cena, ale jednak warto ją zapłacić, by potem nie męczyć się z kiepskiej jakości tapetą.

Drenaż limfatyczny

Redakcja variantclub.pl

Redakcja Variantclub.pl to zespół entuzjastów, którzy z pasją tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?