Kuchnie świata – jakie wyróżniamy?

0
32

Kultury ludzi z różnych stron świata zawsze bardzo różnią się od siebie nawzajem – do tego nie trzeba chyba przekonywać absolutnie nikogo. Nie inaczej jest także w temacie kulinariów i każdy niemal naród na przestrzeni wielu wieków wypracował własną, unikalną tradycję kulinarną. Oczywiście, niejednokrotnie są one do siebie mniej lub więcej podobne, szczególnie kiedy owe narody zamieszkiwały państwa sąsiadujące ze sobą, co wiązało się z dostępnością podobnych produktów spożywczych, lub jeśli łączyły je inne podobieństwa na płaszczyźnie kulturowej i gospodarczej. Jako przykład drugiej opisywanej sytuacji można podać fakt, że tradycyjnym angielskim napojem jest, jak każdy zapewne wie, herbata, a liście potrzebne do jej zaparzenia są częścią drzewka rosnącego między innymi w Indiach oraz sąsiednich krajach. Indie jeszcze kilkaset lat temu były częścią Imperium Brytyjskiego, co mówi samo za siebie o tym, jaki rodowód posiada angielski zwyczaj picia popołudniowej herbaty. Innym przykładem na poparcie tej tezy jest obecność ryżu czy orientalnych przypraw w Europie.

Smaki świata

Najsłynniejsze kuchnie świata to temat, który z całą pewnością będzie w stanie zainteresować sporo osób. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ jedzenie to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w naszym życiu. Co więcej, jedna z tych rzeczy, na które większość z nas stać. Znawcy od ludzkiej psychiki twierdzą, że dobre jedzenie działa pozytywnie na nasze samopoczucie. Zatem nie pozostaje nic innego jak tylko iść w tym kierunku. Czemu nie? Gros osób znajduje rzeczywiście przyjemność w w przygotowywaniu dobrego jedzenia. Tym bardziej, że w naszej rzeczywistości mamy dostęp do wielu produktów, o których w czasach słusznie minionych można było li tylko pomarzyć.
A które kuchnie świata są najbardziej popularne? No cóż, istnieją pewnie różne rankingi i top- listy, na których będą różne kucnie na początku. Na potrzeby niniejszego artykułu stwórzmy własny ranking.

Najbardziej znana kuchnia świata

Z całą pewnością do najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej popularnych należy kuchnia włoska. I nie chodzi tutaj li tylko o pizzę, choć ta niewątpliwie kuchnię włoską rozsławiła. Włosi nauczyli nas też jeść makarony na różne sposoby, owoce morza czy warzywa. W ojczyźnie Dantego i Petrarki każdy region ma swoją kuchnię i dlatego w sumie mamy takie bogactwo smaków. Niewątpliwie smak włoskiego jedzenia podkreśla odpowiednie wino. Gatunków tego alkoholu znajdziemy tam wiele. Wina Włosi piją sporo, ale dodajmy, że jest ono stosunkowo tanie.
Mówiąc o kuchni Półwyspu Apenińskiego, nie możemy zapomnieć o włoskich dolce. Pyszne lody, wspaniałe cannoli siciliani to tylko na początek.
Kuchnia francuska niewątpliwie też wpisuje się na top-listę: kuchnie świata. Francuzom zawdzięczamy niewątpliwie masło w kuchni. Praktycznie rzecz biorąc, bez masła nie ma dobrego jedzenia. Tarty, zupa cebulowa, ślimaki, żabie udka, foie gras, małże, sery, creme brulee to taka podstawa, ale Francuzi mają do zaoferowania dużo więcej. Żeby poznać różne kuchnie świata, trzeba po prostu zacząć podróżować. Można różne dania przygotować sobie w domu, bo mamy już z czego, ale najlepiej spróbować przecież oryginału na miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here