Adaptacja niskiego strychu – o czym należy pamiętać?

Adaptacja niskiego strychu jest dość dużym wyzwaniem, dlatego też warto przygotować się do tego zadania. Dzięki dobrze przemyślanemu układowi poszczególnych pomieszczeń nawet stosunkowo niski strych prezentować będzie się bardzo okazale.

Cenne wskazówki

Adaptacja niskiego strychu jest utrudniona z powodu skosów. Zdecydowana większość sufitów opada skośne w kierunki podłogi, dlatego też nie można skorzystać z wielu tradycyjnych aranżacji. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto skorzystać z pomocy okien dachowych, dzięki którym można zyskać naturalne oświetlenie poddasza. Szczególną uwagę należy zwrócić również na ścianę kolankową. Mowa tutaj oczywiście o niewielkim fragmencie muru, którego głównym zadaniem jest podniesienie dachu. Poddasze będzie wygodne w użytkowaniu tylko wtedy, gdy ściana kolankowa wynosić będzie przynajmniej 80 cm.

Aranżacja nowoczesnego okna

Jak wspomniano powyżej przy adaptacji poddasza warto zwrócić uwagę na okna dachowe. Dzięki oknom wnętrze będzie zdecydowanie szybciej się nagrzewać. Pamiętać należy jedynie o tym, że dokuczliwe promienie słoneczne mogą niestety razić w oczy. Aby rozwiązać ten problem należy jak najszybciej rozejrzeć się za funkcjonalnymi roletami. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem będą rolety zewnętrzne, dzięki którym można obniżyć temperaturę nawet o dziesięć stopni.

Porządna izolacja i niezawodna klimatyzacja

Jeżeli w grę wchodzi adaptacja niskiego strychu w starym domu to koniecznie należy zadbać o porządną izolację termiczną. Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy okna skierowane są w kierunku południowym. W bardzo upalne dni nawet najlepsza izolacja nie spełniać będzie swoich podstawowych zadań. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy niezawodnej klimatyzacji. Jej montaż najlepiej zlecić doświadczonej ekipie.

Jak można poradzić sobie ze skosami?

Aby poradzić sobie z kłopotliwymi skosami warto skorzystać z pomocy nowoczesnej boazerii. Jest to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych osób, które w pierwszej kolejności cenią sobie rustykalne wnętrza. Producenci oferują designerskie deski w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby sięgnąć po elegancką tapetę. W obecnym sezonie największym zainteresowaniem cieszą się tapety z motywami gwiazd i roślinności. Poddasze najłatwiej wykończyć za pomocą popularnych płyt gips-karton. W dużej mierze to właśnie dzięki płycie można uzyskać idealnie gładkie powierzchnie. Pod płytą można schować również wełnę mineralną, która ociepli dach.

Przeczytaj więcej na naszemiasteczka.pl

Redakcja variantclub.pl