Sposoby na czyste okna

Chyba każda perfekcyjna pani domu ma swoje własne sposoby na czyste okna. Piękne i lśniące szyby bez żadnych smug i zacieków potrafią być najlepszą ozdobą budynku – zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz – dlatego warto poświęcić im nieco więcej uwagi i w wolnej chwili porządnie się nimi zająć. Na co dzień nikt nie ma na to czasu. Większość Polaków myje okna wyłącznie przed świętami i ważniejszymi uroczystościami, a to spory błąd, bo w przypadku tych powierzchni najważniejsza jest regularność. A wystarczy zajmować się nimi na bieżąco i poznać kilka wartościowych trików, by okna już zawsze były czyste, a domownicy nigdy nie musieli się za nie wstydzić.

Płyny do szyb

Wśród wszystkich preparatów chemicznych przeznaczonych do sprzątania oddzielną grupę produktów tworzą właśnie płyny do mycia szyb. Na pewno warto mieć coś takiego w domu. Płyny występują w specjalnych butelkach zakończonych atomizerami, dzięki czemu są wygodne w użyciu, bo od razu można równomiernie spryskać nimi wszystkie szyby, by następnie je umyć i wytrzeć do sucha. Spore znaczenie będzie mieć jednak rodzaj ściereczki. Tak naprawdę jedyny dobry wybór to ściereczka z mikrofibry, która nie rozsmarowuje zanieczyszczeń na szybie, a błyskawicznie je wchłania i tak samo dobrze radzi sobie z pyłkami oraz kurzem. Opcjonalnie można też użyć zwykłych ręczników papierowych bądź specjalnej ściągaczki, które zapobiegają tworzeniu się smug. Jeżeli natomiast okna są bardzo mocno zanieczyszczone, należałoby wcześniej usunąć z nich wierzchnią warstwę brudu. Najlepiej zrobić to przy użyciu specjalnego odkurzacza do okien, ale jako że mało kto coś takiego posiada, można go też zastąpić zwykłą gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń.

Skuteczny środek do mycia okien

Sposoby na czyste okna na nic się jednak zdadzą, jeżeli środek wykorzystany do wyczyszczenia szyb będzie mieć kiepską jakość. To on może okazać się najistotniejszy. Na pierwszy rzut oka wszystkie płyny do mycia okien wyglądają podobnie, ale wystarczy tylko je odwrócić, by zobaczyć, że różnią się one składem. Bardzo często występuje w nich ocet, który jest akurat dobrym składnikiem. Znakomicie radzi sobie z czyszczeniem nawet mocno zabrudzonych powierzchni i przy tym jest dla nich całkowicie bezpieczny, dlatego nigdy nie doprowadza do żadnych uszkodzeń mechanicznych czy zarysowań. Uważać trzeba natomiast na alkohol. Mimo iż od lat uzupełnia się nim preparaty chemiczne przeznaczone do czyszczenia, to jednak w przypadku okien średnio się sprawdza – mycie okien alkoholowym roztworem przeważnie kończy się smugami. Preparatów nie trzeba jednak w ogóle kupować. Domowa chemia czasami jest nawet lepsza od sklepowych środków, a można ją przygotować bardzo szybko – wystarczy ocet, woda i ulubiony płynny aromat.

Jedynym sposobem na czyste okna jest ich porządne umycie. Teoretycznie czynność tą można przeprowadzić w każdej chwili, ale jednak pora sprzątania ma w tym przypadku spore znaczenie, gdyż szyb nie zaleca się czyścić w słoneczne dni. Dlaczego? Ponieważ w słońcu każdy pyłek staje się bardziej widoczny, a okna schną szybciej, przez co nie da się ich dokładnie wypolerować.

Redakcja variantclub.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.