EMS, czyli elektrostymulacja mięśniowa to jeden z hitów. Dzięki niej możliwe jest efektywniejsze ćwiczenie i szybsze uzyskanie założonych celów. Na czym polega taki trening? Komu jest on polecany?
Elektrostymulacja mięśni – jak to działa?
Elektrostymulacja mięśni, czyli EMS działa na zasadzie wywoływania skurczów mięśniowych poprzez stymulację prądem elektrycznym. Gdy prąd przepływa przez mięsień, powoduje on jego skurcz, a tym samym pozwala na jego efektywne trenowanie.
Podczas treningu z elektrostymulacją mięśni elektrody urządzenia do EMS są przyklejane do skóry wokół mięśni. Prąd jest przesyłany przez elektrody do tkanki mięśniowej, wywołując skurcz. Częstotliwość i intensywność impulsów elektrycznych jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb i celów treningowych.
Jak prowadzone są treningi EMS?
Podczas treningu EMS dochodzi do stymulowania mięśni prądem przez dedykowane do tego celu urządzenie wyposażone w elektrody. Wykonuje się wtedy różne ruchu, także z użyciem akcesoriów jak hantle, jednak ćwiczenia nie są bardzo wymagające, więc nadają się również dla osób początkujących, z gorszą kondycją, po urazach, seniorów. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www intime.pl
Program ćwiczeniowy dobierany jest indywidualnie. W tym celu prowadzi się konsultacje z trenerem przed rozpoczęciem treningu, aby ustalić odpowiednie parametry i intensywność treningu dla swojego ciała. Trener personalny może wtedy również nadzorować efekty osiągane przez swojego klienta oraz pomagać mu w dążeniu do celu.
Trening EMS trwa zwykle około 20-30 minut, a ich częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Zwykle to 1-2 treningi w tygodniu.
Jakie są wskazania do treningów EMS?
Wśród głównych wskazań dotyczących treningów elektrostymulacji mięśniowej znajdują się:
- pogorszona kondycja
- chęć rozbudowy masy i siły mięśni
- nadwaga i otyłość
- poprawa figury
- cellulit na skórze
- bóle mięśniowe
- bóle pleców
- obrzęki
- stany wymagające rehabilitacji
- wskazania medyczne
Jakie urządzenia używane są w elektrostymulacji mięśni?
Urządzenia EMS (Electrical Muscle Stimulation) służą do treningu mięśni, poprawy wytrzymałości, zmniejszenia bólów i redukcji tkanki tłuszczowej. Obecnie są one dostępne w różnych wariantach. Jakie urządzenia pozwalają na trening EMS?
W klubach wykorzystuje się profesjonalny sprzęt do EMS. Gdy zamierzamy zapisać się na trening EMS Warszawa to miasto, gdzie można z nich skorzystać. Są one przeznaczone do użytku w gabinetach medycznych i w klubach sportowych i są bardziej zaawansowane niż urządzenia domowe. Pozwalają na prowadzenie treningów różnymi metodami, według indywidualnych lub gotowych programów. Także mogą mieć ekrany, które pokazują, jakie ruchy należy wykonywać podczas treningu.
Wyróżnia się też urządzenia do elektrostymulacji mięśni przeznaczone do użytku domowego. Są przeznaczone do indywidualnego użytku w domu i są mniej zaawansowane niż urządzenia stosowane przez specjalistów. W efekcie trening EMS w domu może być też mniej efektywny.
Jakie są ceny treningów EMS?
Osoby pragnące zapisać się na trening EMS w Warszawie muszą przygotować się na wydatek od około 120 złotych za jedną sesję treningową.
Można też zdecydować się na wykupienie karnetu obejmującego większą liczbę treningów, dzięki czemu mają one niską cenę.
Podsumowanie
Treningi EMS są więc bardzo dobrym wyborem dla wielu osób, które chciałyby trenować efektywniej, ale również krócej, ponieważ nie mają zbyt dużo wolnego czasu. Dzięki takim treningom wspomaganym elektrostymulacją mięśni można osiągnąć założone cele znacznie szybciej i bez długich godzin spędzanych na siłowni lub w klubie fitness.