Czy modny mężczyzna może pozwolić sobie na brak paska do spodni? Odpowiadamy!

W dzisiejszych czasach panowie coraz więcej uwagi przywiązują do swojego wyglądu. Starają się dbać o siebie, podążać za nowinkami modowymi i dobrze prezentować. Wiedzą również, że dodatki są równie ważne, co ubrania. Dlatego nie skupiają się wyłącznie na zakupie modnych par spodni czy kurtki, ale też akcesoriów i drobnych elementów stylizacyjnych. A do takich zaliczają się zarówno buty, jak i torby męskie, plecaki czy paski do spodni.

Męski pasek skórzany, oprócz funkcji praktycznych, pełni też rolę dekoracyjną. Każdy świadomy tego mężczyzna, dobiera więc pasek niezależnie od tego czy tak naprawdę go potrzebuje, czy nie. Bywa przecież, że wybrane spodnie są na tyle dobrze skrojone, że nie wymagają podtrzymywania. Jednak wiedza o tym, że ten wbrew pozorom niewidoczny dodatek jest bardzo ważny, sprawia, że panowie chętnie podkreślają nim swoje stylizacje. Zarówno te bardzo oficjalne, jak i te nieco luźniejsze albo casualowe – codzienne.

Odpowiadając więc na pytanie tytułowe: czy modny mężczyzna może pozwolić sobie na brak paska do spodni, odpowiedź brzmi – nie. Wyjątkiem są sytuacje, w których brak paska podyktowany jest wygodą, na przykład urlop. Nie wszystkie spodnie wyposażone są też w szlufki, co samo przez się świadczy o tym, że pasek jest zbędny. Mowa tu na przykład o bawełnianych szortach i krótkich spodenkach albo spodniach dresowych.

Paski skórzane – czym się kierować przy ich wyborze?

Wybór męskiego paska do spodni powinien być uzależniony od kilku czynników. Nie wystarczy kupić pierwszy z brzegu model, by prezentować się dobrze i elegancko. Wbrew pozorom zakup powinien być dobrze przemyślany. Ten drobny, aczkolwiek ważny element stylizacji wymaga przestrzegania kilku zasad.

Po pierwsze, pasek musi być dobrany do figury. Szczuplejsi mężczyźni powinni zakładać cieńsze paski, a ci nieco tężsi – szersze. Jeśli postąpimy odwrotnie, to albo dodamy sobie kolejnych, zbędnych kilogramów, albo nadamy sylwetce jeszcze chudszego wyglądu. Wybierając konkretną grubość paska, warto też kierować się szerokością szlufek w spodniach. Oczywiście nie wszystkie ich modele, które posiadamy w szafie mają identyczną szerokość, to oczywiste. Skupmy się jednak na najczęściej noszonych parach i to do nich dobierzmy dodatek. Jeśli wybierzemy zbyt szeroki, z pewnością nie spełni on funkcji dekoracyjnych. Będzie też źle podtrzymywał spodnie. Zbyt szeroki może nawet nie zmieścić się w szlufkach, co narazi nas na konieczność jego wymiany.

Długość paska do spodni ma również ogromne znaczenie. W przypadku zbyt krótkiego, mężczyzna zwyczajnie nie może go zapiąć. Z kolei za długi pasek oznacza, że po jego zapięciu będzie, pozostanie do wykorzystania nieestetyczna luźna końcówka. Przed zakupem skórzanego, męskiego paska należy się więc dobrze zmierzyć w pasie i na podstawie wymiarów dokonać zakupu. Producenci galanterii skórzanej doskonale zdają sobie sprawę z tych różnic i w swojej ofercie zazwyczaj prezentują dużo wariantów do wyboru.

Pasek dopasowany do stylizacji, to kolejna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę. Na rynku dostępnych jest dziś wiele różnych modeli tego rodzaju dodatków, dlatego wybór konkretnego nie powinien być trudny. Paski do garnituru, paski na lato albo paski sportowe w znaczący sposób różnią się między sobą. Trzeba wiedzieć, jaki ich rodzaj wybrać, gdy szukamy dodatku do pracy albo na co dzień. W przypadku modeli  casual  z pewnością mamy nieco większa swobodę  wyboru. Możemy szaleć z kolorami, wzorami i wielkością klamry. Dobierając zaś dodatek do biznesowych zestawów, lepiej zdecydować się na minimalizm. Strojne klamry nie prezentują się dobrze w takim zestawieniu. Czasem są też bardzo niewygodne. 

Wiedząc już czym się kierować przy wyborze paska, pozostaje jedynie materiał jego wykonania. Naturalna skóra, to najpopularniejszy wybór wśród panów. Czy jednak jedyny, gdy chodzi o kwestie  modowe? 

Modne paski męskie – czy zawsze muszą być w wersji skórzanej?

Paski parciane są równie ciekawe w designie, co paski skórzane. Z racji swojej prezencji o wiele lepiej prezentują się jednak przy luźniejszych i swobodnych stylizacjach. Jeśli więc na co dzień zakładamy głównie jeansy, bluzy i t-shirty, parciany model będzie odpowiednim wyborem. Kiedy jednak nosimy się dość oficjalnie, wręcz biznesowo  albo po prostu elegancko, postawmy lepiej na model wykonany ze skóry naturalnej. Oczywiście idealnie jest, gdy mężczyzna ma w swojej szafie zarówno pierwszy, jak i drugi dodatek. Dzięki temu może swobodnie zmieniać zestawy ubrań, doskonale wiedząc, że zawsze dobierze do nich pasujący pasek. Tak czy inaczej, zarówno jeden, jak i drugi wpisuje się w obecne kanony mody. 

Modne paski męskie:  https://paoloperuzzi.it/on/77-paski-meskie

Co ciekawe, pasek przez wiele lat uważany był za dodatek konieczny wyłącznie przy specjalnych okazjach. Uważano go za rzecz z natury praktyczną, ale na pewno nie dekoracyjną. Stąd przekonanie, że nie powinien rzucać się w oczy – w odróżnieniu do szelek, które wielu mężczyznom wydawały się zresztą wygodniejsze. Z biegiem czasu paski męskie zaczęły jednak zyskiwać na popularności, aż nastał trend skupiający się wyłącznie na nich. Początkowo wytwarzano je wyłącznie ze skóry. Po dziś dzień, ten rodzaj pozostał zresztą ulubioną wersją paska. Najbardziej popularną i cenioną. Paski wykonane z naturalnej skóry są wytrzymałe, solidne i eleganckie. Oczywiście z czasem, na rynku zaczęły pojawiać się także alternatywne dodatki, wykonywane z tworzyw sztucznych, zamszu, sztucznych włókien albo tkanin. Podobnie, jak skórzane egzemplarze te również znalazły swoich sympatyków i zakorzeniły się w modzie. Dziś uważa się, że wszystkie modele warte są uwagi. 

I dobrze, bo to daje więcej możliwości i większy wybór. W zależności od gustu i stylu ubierania, mężczyzna może dobrać dodatek szyty na miarę jego potrzeb. Nie jest niczym ograniczany, oprócz rzecz jasna zasad dopasowywania paska, które przedstawiliśmy powyżej.

Redakcja variantclub.pl